آشنایی با اصطلاحات آشپزی و اصول پخت و پز

جامعه آشپزی پزانه : اگر می خواهید آشپزی را یاد بگیرید و با شیو ها و اصول پخت و پز آشنا شوید سعی کنید با روش های طبخ انواع مواد غذایی از طریق دیداری یا عملی آشنایی پیدا کنید. تا حالا برایتان پیش آمده که تصمیم بگیرید برای یک نفر خاص یک غذای معرکه و همه چیز تمام درست کنید؟

 اگر الان این تصمیم را دارید، اصلا نگران نباشید و استرس به خود راه ندهید. هر چیزی که برای پختن یک غذای مناسب احتیاج دارید در این مقاله وجود دارد و به شما بسیار کمک خواهدکرد. اگر با اصطلاحات آشپزی آشنایی ندارید، این مطلب را بخوانید.


انواع شیوه های پخت و پز

وقتی تصمیم می گیرید یک غذای مناسب برای یکی از وعده های غذایی تان درست کنید، حتما در ذهنتان روش هایی که می توانید غذا را به کمک آن ها بپزید، مرور می کنید که مثلا از چه روشی استفاده کنید یا کدام مناسب تر است. همان طور که می دانید شیوه های متفاوتی برای پختن غذا وجود دارد. اگر تفاوت آن ها را نمی دانید، این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید با شیوه های پخت آشنا شده و آن ها را در آشپزی تان به کار بگیرید.


1- جوشاندن (آب پز شدن)؛ Boiling

آشنایی با اصطلاحات آشپزی و اصول پخت و پز

اصطلاح به جوش آمدن (جوشیدن) به معنی گرم کردن آب است تا جایی که در آن حباب تشکیل شده و جوش بیاید و تبدیل به بخار شود. درجه حرارت جوش آمدن آب با توجه به فشار اتمسفر متفاوت است اما معمولا در 100 درجه سانتی گراد به نقطه جوش می رسد. جوشاندن مواد غذایی به این معنی است که آن ها را در آب جوش قرار داده تا بپزند.

جوشاندن در آب شیوه ای نسبتا خشن به حساب می آید زیرا حباب های بخار که روی آب در حال حرکت هستند، می توانند به مواد غذایی که بافت نرمی دارند، صدمه بزنند. به همین علت، این شیوه یکی از بهترین روش های پخت و پز برای مواد غذایی دارای بافت سفت و سخت مانند ماکارونی و تخم مرغ به حساب می آید. جوشاندن سبزیجات در آب جوش در سالیان اخیر بسیار متداول بوده، اما این روزها مردم از این کار اجتناب می کنند؛ چرا که قرار گرفتن سبزیجات در آب جوش در حین جوشیدن باعث می شود ویتامین های داخل سبزیجات به داخل آب نشت پیدا کرده و در نتیجه منجر به کاهش ارزش تغذیه ای آن ها شود.

اگر سبزیجات را در آب جوش پختید، سعی کنید مقداری از آب باقی مانده را داخل ظرف، روی سبزیجات یا همراه با آن ها سرو کنید تا ارزش غذایی آن ها حفظ شود. آب پز کردن یکی از ملایم ترین پخت و پز با استفاده از آب است. این روش برای پختن موادی از قبیل ماهی و تخم مرغ مناسب است. این روش پخت در دمای بین 60 درجه تا 90 درجه سانتی گراد رخ می دهد.


2- سرخ کردن سریع در روغن کم؛ Sauteing

آشنایی با اصطلاحات آشپزی و اصول پخت و پز

در این روش مواد غذایی در یک تابه با مقدار کمی روغن روی حرارت بسیار بالا سرخ می شوند. این کار طعم خوبی به غذای شما می دهد و برای پختن قسمت های نرم گوشت و تکه های سبزیجات عالی است.

* خیلی مهم است که از یک تابه باکیفیت برای این روش استفاده شود. یک تابه مناسب این امکان را می دهد که حرارت به طور یکنواخت به مواد داخل تابه برسد و به تغییرات دما بسیار حساس باشد یعنی به تغییرات دما به سرعت عکس العمل نشان دهد. روغن زیتون یا روغن کانولا روغن های معمول و مورد استفاده در این روش هستند. از کره هم یم توان استفاده کرد. ولی همان طور که می دانید کره خیلی سریع تر از روغن می سوزد!

* مهم ترین قاعده در این روش سرخ کردن، این است که هم تابه و هم روغن قبل از اضافه کردن مواد غذایی باید داغ شوند. در غیر این صورت غذا روغن را جذب خواهدکرد و در نتیجه به تابه خواهدچسبید. برای اینکه بفهمیم که آیا تابه به مقدار کافی داغ شده یا نه، کافی است چند قطره آب داخل تابه بریزیم. در صورتی که ضدای «فیس» از تابه بلند شد و قطرات آب در چند ثانیه تبخیر شد، تابه آماده است. فقط یادتان باشد این کار را قبل از ریختن روغن داخل تابه انجام دهید.

* هنگامی که ماده غذایی داخل تابه در حال سرخ شدن است، خیلی مهم است که مدام آن را تفت داده و جا به جا کنیم. این کار باعث می شود مواد داخل تابه به طور یکنواخت بپزند. برای پخت کامل مواد، شما نیاز به فضای کافی داخل تابه دارید، پس داخل تابه را زیاد شلوغ نکنید!

* هرچه تکه های گوشت کوچک تر و نرم تر باشند، این روش سرخ کردن خیلی خوب روی آن ها و همچنین روی سبزیجات جواب می دهد. فقط مطمئن شوید که تکه های غذا را به یک اندازه خر کرده اید تا به طور یکنواخت و یکدست داخل تابه سرخ شوند.

* برخی سبزیجات سریع تر از برخی دیگر از آن ها می پزند، حتی اگر همه آن ها را به یک اندازه خرد کرده باشید. در این مواقع دو کار می توانید انجام دهید یا می توانید سبزی هایی را که دیرتر می پزند، به قطعات کوچک تری خرد کنید یا اینکه ابتدا سبزیجات دیرپز را بریزید و بعد از چند دقیقه سبزیجات نرم تر را بریزید و بپزید.


3- سرخ کردن؛ Frying

آشنایی با اصطلاحات آشپزی و اصول پخت و پز

این نوع سرخ کردن بسیار شبیه سرخ کردن به روش قبلی است؛ یعنی تابه و روغن باید قبل از اضافه کردن غذا کاملا داغ شوند. در این روش چند نوع سرخ کردن وجوددارد.

Pan frying در این نوع سرخ کردن که به آن سرخ کردن داخل تابه می گویند از تکه های بزرگ تر گوشت مثل سینه مرغ، استیک و انواع فیله ها که احتیاج به خرد کردن آن ها نیست، استفاده می شود. در این روش احتیاجی به سرخ کردن در حرارت بالا هم نیست.

Shallow frying «سرخ کردن سطحی» شبیه سرخ کردن داغ تابه است. فقط مقدار روغنشان متفاوت است. در سرخ کردن تابه ای یک لایه نازک روغن کف تابه را می پوشاند ولی در سرخ کردن سطحی روغن باید نیمی از تابه را پر کند، طوری که روی اطراف مواد داخل تابه داخل روغن قرار بگیرد. این روش مناسب سرخ کردن سیب زمینی، میگو و بادمجان است.

Deep Frying در «سرخ کردن عمیق» مواد غذایی به طور کامل در روغن داغ غوطه ور می شوند. در این نوع سرخ کردن، دیگر احتیاج نیست، مواد داخل تابه را پشت و رو کنید تا همه قسمت هایشان سرخ شود. چون کاملا داخل روغن هستند، همه قسمت های مواد به طور یکنواخت سرخ می شوند. این نوع سرخ کردن برای سیب زمینی سرخ کرده و دونات ها بسیار مناسب است.

آشنایی با اصطلاحات آشپزی و اصول پخت و پز

4- بخارپز کردن؛ Steaming

بخارپز کردن یک روش پخت و پر مرطوب است که با استفاده از بخاری که از آب ایجاد می شود، آن ماده غذایی پخته می شود. این روش یک روش بسیار ملایم پخت و پز است و یک گزینه عالی برای پخت مواد غذایی با بافت نرم مانند ماهی و سبزیجات است.

* برای بخارپز کردن کافی است قابلمه یا ظرف مناسب را با آب پر کنید، سپس یک ظرف مشبک روی آن قرار دهید، طوری که داخل آب فرو نرود و بالای آب قرار گیرد. ماده غذایی را داخل ظرف مشبک قرار داده و صبر کنید تا بخارپز شود.

* بخارپز کردن یکی از انواع پخت و پز سالم است که در این روش مواد مغذی از آن مده غذایی خارج نمی شود. به عبارت دیگر بخارپز کردن مواد غذایی باعث می شود 50 درصد مواد مغذی بیشتر از بقیه روش ها حفظ شود.

* اگرچه به طور معمول آب برای بخارپز کردن استفاده می شود، ولی برای بخارپز کردن ماهی و مرغ به منظور طعم دار کردن آن ها می توانید عصاره مرغ، گوست یا سبزیجات به آب اضافه کنید یا حتی می توانید از آب میوه های مختلف و ادویه جات هم استفاده کنید.


5- سرخ کردن + پختن؛ Braising

این روش متداول ترین روش پخت است. در این روش مواد غذایی را در داخل یک قابلمه یا تابه مناسب با مقداری روغن تفت می دهند، سپس مقداری آب روی آن می ریزند و با حرارت کم چند ساعت صبر می کنند تا غذا جا بیفتد.

* این شیوه آشپزی یک گزینه عالی برای درست کردن یک غذای راحت برای کل خانواده است. در این روش نباید عجله کرد و باید چند ساعتی صبر کنید تا غذای مورد نظرتان آماده شود. فقط باید یک نگاه و بررسی کوچک درحین پخت به آن بیندازید و در طول پخت غذا، می توانید با خیال راحت به سراغ کارهای منزل بروید.

* سبزیجات مناسب برای این روش پخت و پز، سبزیجات سفت تر و دارای فیبر بیشتر هستند؛ مانند کرفس، هویج، کدو، تره فرنگی و کلم و…


6- پختن در فر؛ Baking

این روش، روش متداول پختن انواع نان ها، کیک ها و شیرینی هاست. بعضی از غذاها هم با این روش طبخ می شوند. در این روش پخت، آب یا روغن به غذا اضافه نمی شود. مواد با هم مخلوط شده و داخل فر قرار می گیرند. زمانی که خواستید از این روش استفاده کنید، این نکات ممکن است به شما کمک کند.

* از بیش از حد هم زدن خمیر دونات یا کیک اجتناب کنید. این یکی از رایج ترین اشتباهات افراد است که بیش از اندازه خمیر را هم می زنند یا ورز می دهند. هم زدن و ورز دادن بیش از اندازه باعث فعال شدن گلوتن در آرد می شود که این امر باعث سفت شدن نان یا کیک به جای نرم و ترد شدن می شود.

برای جلوگیری از این کار خمیر را با سرعت پایین همزن برقی یا به آرامی و در یک جهت با همزن دستی هم بزنید. نگران این نباشید اگر خمیر کمی حالت چسبندگی پیدا کند یا داخل خمیر چند گلوله آرد از آرد باقی بماند. این ها روی نتجیه نهایی تاثیر بدی نخواهند گذاشت. باید رگه های آرد و تکه های کره را داخل خمیر ببینید. از تخم مرغ سرد و فراورده های لبنی خنک برای درست کردن خمیر پرهیز کنید. این مواد اگر سرد باشند به خوبی با بقیه مخلوط نمی شوند.

برای جلوگیری از این اتفاق همیشه تخم مرغ و لبنیاتی را که می خواهید داخل کیک یا خمیر بریزید، حداقل 30 دقیقه قبل از شروع کارتان از یخچال بیرون بیاورید تا به دمای اتاق برسند. اگر هم فراموش کردید آن ها را از یخچال بیرون بیاورید، تخم مرغ را داخل آب گرم قرار دهید. کره را هم می توانید خرد کرده و 10 ثانیه داخل مایکروفر قرار دهید.


7- پخت با مایکروفر؛ Microwaving

شیوه پختن با مایکروفر یک شیوه پخت بسیار راحت است که البته نیاز به کمی مهارت دارد. مایکروفر با استفاده از امواج الکترومغناطیسی کار می کند که باعث می شود مولکول های آب داخل غذا به ارتعاش دربیایند. این ارتعاش باعث گرم شدن و در نتیجه پختن مواد غذایی می شود. با اینکه معمولا بیشتر آشپزهای تازه کار، کارکردن با مایکروفر را بلدند، اما نکاتی وجود دارد که برای حفظ سلامت و امنیت باید از آن ها آگاه باشیم:

* هیچ وقت ظرف فلزی را داخل مایکروفر قرار ندهید. امواج الکترومغناطیس قادر به نفوذ در فلز نیستند. به همین دلیل ممکن است جرقه های الکتریکی ایجاد شود که باعث آسیب رساندن به مایکروفر می شود. همین اتفاق با فویل آلومینیومی هم می افتد.

* هر غذایی که پوست دارد مانند سیب زمینی یا سوسیس را قبل از اینکه داخل مایکروفر قرار دهید باید سوراخ هایی روی پوست آن ها ایجاد کنید. در غیر این صورت فشار بخاری که داخل غذا ایجاد می شود، باعث می شود آن ماده غذایی داخل مایکروفر منفجر شود.

* مواد غذایی همیشه باید با یک در مناسب داخل مایکروفر قرار داده شوند. این کار از پاشیدن غذا داخل مایکروفر جلوگیری می کند و باعث می شود گرما به طور مساوی به همه جای غذا برسد و آن را به صور یکنواخت گرم کند.

* برخلاف باور بیشتر مردم، پخت و پز در مایکروفر باعث نمی شود مقدار قابل توجهی از مواد مغذی داخل غذا از بین برود. با این حال بسیاری از مردم ترجیح می دهند از مایکروفر به جای پختن برای دوباره گرم کردن غذا، یخ زدایی مواد غذایی با درست کردن پاپ کورن استفاده کنند.

* با این حال اگر عجله دارید، دستورهای غذایی زیادی هستند که به جای استفاده از روش های سنتی از مایکروفر برای پختنشان استفاده می شود.


8- کباب کردن؛ Roasting

کباب کردن یکی از روش های پخت و پز و خشک است که مواد غذایی بدون اینکه با چیزی پوشانده شوند داخل فر، روی کباب پز یا روی آتش قرار می گیرند. با این روش می توانید انواع گوشت را با هر اندازه ای کباب کنید، ولی سبزیجات خیلی بهتر جواب می دهند. برای کباب کردن قطعات بزرگ از گوشت قرمز نیاز به صبر و حوصله بیشتری است.

* وقتی گوشت کباب شده را از داخل فر بیرون می آورید یا از روی آتش برمی دارید، باید اجازه دهید حدود چند دقیقه قبل از سرو استراحت کند. این کار باعث می شود تا پخت آن به پایان برسد و کمی استراحت کند تا خرد کردنش راحت تر باشد.


 

دسته بندی ها: آموزش آشپزی

4 comments

 1. modir می گوید دی 7, 1396 پاسخ

  بسیار مفید بود.
  ممنون از مقاله خوبتون

  No votes yet.
  Please wait...
  1. modir می گوید دی 7, 1396 پاسخ

   خواهش می کنم. موفق باشید

   No votes yet.
   Please wait...
 2. zuraigjzi می گوید آبان 4, 1397 پاسخ

  Dok?adnie jak mam to zrozumie?? Zach?ca? do odwiedzania dok?adnie tego, gdzie b?dzie, tak d?ugo, jak b?dzie p?aci? ka?dego ranka, a teraz jest Pan Wymagany: tak naprawd? nie znikn??.
  Dobrze, Zauwa?yli?my dok?adnie to, co zauwa?yli?my, a tak?e zauwa?yli?my dok?adnie to, co zrobili?my, stwierdzi? uporczywie Muggort.
  Jak równie? stwierdzamy, jest kilka b??dów, powtarzaj?ce si? Lepi??nik, uzyskanie faktycznego posiadacza oraz zbieranie w uszkodzonych naczyniach.
  Oczywi?cie jest b??d! stwierdzi? Frodo. Nie znikn?li?my. Tutaj, po prostu u?ywam kilku zwrotów razem z Striderem w naro?niku.
  On lub ona przyby? przed ogniem; jednak wi?kszo?? organizacji zosta?a odrzucona, znacznie bardziej zaniepokojona ni? wcze?niej. Nie by?y one tak buty nike oryginalny naprawd? szcz??liwe dzi?ki opisowi, którego do?wiadczy? po oderwaniu szybko pod meblami, po tym jak upu?ci? wi?kszo?? hobbitów, a tak?e m??czy?ni zwi?zani z Bree, odeszli po tym, jak i obecnie w ?rodku, absolutnie ?adnych ekstrawagancji w odniesieniu do dodatkowej rozrywki tej nocy.Franci zaoferowali Frodo the dark pojawiaj? si?, jak równie? nieumiej?tne mamrotanie w pojedynk?.Te rzeczywiste Krasnoludy, a tak?e 2 lub 3 niezwyk?e M??czy?ni, które jednak nadal by?y uzyskiwane równie? w gór? jak wspomina? wspania?y wieczór w kierunku w?a?ciciela, chocia? nie po to, aby Frodo, tak samo jak ich kumple, w krótkim czasie nikt nie pozostawa? jednak [url=https://www.butydicks.com/nike-flyknit-trainer-c-54.html]Buty Nike Flyknit Trainer sklep[/url] Striderem, który siedzia? niewykryty przez ?ciany.
  Pan Butterbur nie wydawa? si? zwolniony, ale najprawdopodobniej wierzy?, ?e ich dom b?dzie kompletny po wielu d?ugich wieczorkach, zanim tajemnica zostanie ca?kowicie wyja?niona. Pan Underhill, o nike buty do biegania który poprosi?, przera?a moich osobistych klientów, a tak?e dzieli moje osobiste pakunki z akrobacjami!
  Naprawd? przepraszam za posiadanie jakiejkolwiek trudno?ci, stwierdzi? Frodo. To by?o bardzo niezamierzone, Gwarantujemy osob?. Najbardziej ?a?osny incydent.
  W porz?dku, panie Underhill! Jednak w przypadku, gdy istnieje prawdopodobieÅ„stwo, ?e b?dziesz ju? wi?cej przewraca?, a nawet wywo?ywa? magi?, lub nawet to, co by?o wcze?niej, z wyprzedzeniem b?dziesz mia? najwi?cej czujnych ludzi. a tak?e ostrzec mnie osobi?cie. By? troch? w?tpliwy okólnik, kojarzony tutaj z czym?, co si? zajmowa?o – oboj?tnym, gdyby? mnie osobi?cie zrealizowa?; tak samo jak my wszyscy nie decydujemy si? spróbowa? tego nagle.
  W końcu mo?emy powtórzy? co? w tym rodzaju, panie Butterbur, Gwarantujemy osob?. I dzisiaj uwa?am, ?e skończy?o si? na tym, ?e zajmuj? si? materacem. Wszyscy b?dziemy produkowa? wcze?niejszy pocz?tek. Czy zauwa?ysz, ?e kuce s? przygotowane buty nike sklep przez 8 godzin?
  Doskona?y! Jednak przed wyjazdem powinienem po prostu pod??a? za tob? osobi?cie, panie Underhill. Niektóre rzeczy po prostu wracaj? do moich osobistych my?li, które musz? ci powiedzie?. Naprawd? mam nadziej?, ?e tak naprawd? nie pójdziesz ?le. Ilekro? zauwa?y?em do pewnego punktu, a nawet 2, Chory przyje?d?a po twoj? przestrzeń, je?li jeste? przygotowany.
  Zdecydowanie! stwierdzi? Frodo; jednak ich centrum zosta?o poddane. Zada? sobie pytanie o liczb? osobistych wypowiedzi, które posiada? przed dotarciem do materaca, a tak?e o to, co odkryli. Czy byli to ci wszyscy, którzy nale?? do kategorii w stosunku do niej? On lub ona zacz?? wierzy? w rzeczywiste starzenie si? t?uszczu w Butterburs, zwi?zane z kamuflowaniem mrocznych stylów.
  Sekcja 10 Strider
  Frodo, Pippin, a tak?e Mike stworzy? swoje w?asne dawno temu w salonie. Absolutnie nie ma ?agodno?ci. Weso?y nie by?o tam, a tak?e palono si? w kominku, nie by?o tak naprawd?, dopóki nie nike buty sportowe nadmuchali ?aru wprost w p?omień, a tak?e rzucili na niego kilka fagotów, które znale?li buty nike sprzedaz Strider. W tej chwili on lub ona wygodnie usiad? w fotelu przez drzwi!

  No votes yet.
  Please wait...
 3. zuraitqrc می گوید آبان 5, 1397 پاسخ

  Semplicemente parlando, amico, insomma —- Fino al momento in cui il mascarino acquisito rimase in piedi, eppure dato che questo individuo ha scarpe nike running visto che il suo posto è stato Scarpe Nike Odyssey React completamente provato, questo individuo ha ricevuto verso l’alto qualsiasi divano e anche il satdown. Il particolare Rely è diventato molto più livido a causa di questo insolente lavoro, eppure ha prodotto un nocomment, e anche questo ha completamente eliminato qualsiasi domanda dal cervello dei tuoi agenti immobiliari.

  Il matrimonio per essere in grado di quello che ho alluso fornisce un paio di testimoni scarpe nikeoculari, il particolare Barone de Clinchain, più un servitore, noto come Ludovic Trofin, oggi all’interno del Rely du Commarin. L’ho fatto non necessariamente sapere molto bene che cosa è stato acquisito rispetto a Trofin. Forse non necessariamente, eppure i miei lo fanno. Ogni volta che questo individuo ha giurato di aiutare a mantenere le questioni particolari, questo individuo è stato single,scarpe adidas 2018 eppure molti anni dopo, possedendo è entrato nei legami per quanto riguarda il matrimonio, questo individuo ha consigliato a tutti quasi poz871hmwIT201810 di essere in grado di migliorare la sua metà più giovane. Questo tipo di ragazza ha fallito; la signora ha acquisito molti fan, e anche per mezzo di una particolare materia per essere in grado di ascoltare le mie organizzazioni. Inoltre è stata la frase del tuo lacchè, così come la chiacchierata della tua dissolutewoman, hanno osato essere in grado di accusare me stesso. Semplicemente nessuna Acquistare scarpe nike frase riguardante l’accusa primaria acquisita è stata approvata, eppure la particolare Rely voleva che si facesse strada.

  Mascarin ha osservato tutto questo, e ha anche sorriso interiormente, dal momento che questo individuo ha risposto, Abbiamo tutti dati diversi rispetto a quello di scarpe nike Italia Ludovic. Eppure, menzionato il particolare Rely, che era semplicemente chiaro sulla particolare fedeltà per quanto riguarda il suo buon amico, non si può, forse, immaginare che il Barone di Clinchain sia diventato me stesso? Le Hawaii per quanto riguarda il nervosismo emotivo e anche le perturbazioni in cui di solito questo tipo di persona del pianeta è stato espulso, devono essere state di recente estremamente intense per il fatto che il vostro animale domestico non ha necessariamente identificato che tutte le frasi pronunciate da questo individuo introducono una nuova arma all’interno dei suoi palmi.

  Non ha necessariamente denunciato un individuo semplicemente per mezzo di raccomandazioni, ha risposto al particolare agente immobiliare, ha completato scarpe nike negozio molto di più, ha composto il suo account. Questo è un riposo, ha annunciato il scarpe da corsa nike particolare Rely.

  Il mascarino non era stato infastidito semplicemente da questo tipo di calunnia.

  Il Barone particolare fornisce composto, duplicato questo individuo, anche se questo individuo non considera affatto che qualsiasi aiuto visivo per salvare la propria esaminerebbe certamente solo ciò che ha precedentemente composto. Mentre attento, il particolare barone di Clinchain può essere una persona molto organizzata, e anche puntiglioso per essere in grado di aderire. Il mio partner e io abilitiamo in quale; continua. Per questo motivo non ti stupirai di padroneggiare in cui, fin dalle sue primissime decadi, avrà memorizzato ogni ceppo, e anche quotidianamente questo individuo tramonta direttamente dentro di loro in seconda battuta esattamente ciò che ha avuto luogo, anche per le diverse condizioni riguardanti il ??suo / il suo vero benessere. Il particolare Rely realizzato scarpe nike 2018 per quanto riguarda i suoi amici più stretti, e anche valutato che ogni volta che erano più giovani qualsiasi stratagemma ragionevole era goduto dopo il suo buon amico su questa considerazione, ora quest’individuo cominciava a capire il particolare terreno pericoloso su cui questo individuo si trovava.

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: دیدگاه های منعکس شده در سایت نظر کاربران است و لزوما مورد تایید سایت نیست.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

*
*