نیاز های غذایی کودک از هرم تغذیه

پزانه : نیاز های غذایی کودک از هرم تغذیه /  غذاها از مواد مغذی تشکیل شده اند و تغذیه صحیح یعنی خوردن و دریافت مقدار لازم و کافی از هر یک از این مواد.
هرم یا مثلث غذایی یک راهنمای غذایی روزانه برای افراد می باشدکه تعادل، تنوع و میزان سهم مورد نیاز از گروه های غذایی را نشان می دهد.

هرم غذایی از 5 گروه اصلی غذایی تشکیل شده است که شامل:

 

 • گروه نان وغلات:
  این گروه شامل غلات کامل مانند برنج، گندم، جو ، ذرت، انواع ماکارونی و رشته ها،آردها و بیسکویت های ساده و انواع نان است اجزای این گروه می توانند قسمت اعظم انرژی روزانه کودک را جهت رشد، فعالیت و سلامت او تأمین کنند در کنار انرژی،این گروه حاوی پروتئین گیاهی، بخشی از ویتامین ها و املاحی مثل آهن نیز هستند.
  هر واحد از این گروه شامل30 گرم نان، نصف لیوان ماکارونی یا برنج پخته(5 قاشق غذاخوری) می باشد.
  کودکان سنین 2 تا 6سال به حداقل 3 واحد از این گروه در طی روز احتیاج دارند.

 

 • گروه میوه ها:
  این گروه شامل انواع میوه های تازه، آب میوه های طبیعی و میوه های خشک (کشمش ، برگه ها، انجیر خشک و… ) است.این گروه منبع خوبی از انواع ویتامین ها مثل ویتامین C و پیش سازهای ویتامین A بوده که دربالا بردن مقاومت کودک در برابر بیماری وعفونت، سلامت پوست ،حفظ توانایی دید چشم در تاریکی، سلامت لثه ها وترمیم زخم ها نقش موثردارند. علاوه برآن میوه ها حاوی فیبر غذایی بوده که مصرف کافی از آن ها میتواند ازبروز مشکلاتی مثل یبوست درکودکان پیش گیری کند.
  هر واحد از این گروه شامل:نصف تا یک عدد میوه ی متوسط مثل یک سیب پرتقال و…نصف تا سه چهارم آبمیوه ی طبیعی و یا حدود یک چهارم لیوان میوه های خشک حداقل2 واحد از این گروه باید در برنامه ی غذایی روزانه ی کودک گنجانده شود.

 

 • گروه سبزی ها:
  گروه سبزی ها شامل انواع سبزیهای زرد رنگ و سبز رنگ است. این گروه حاوی ویتامین هایی مثل ویتامین C، پیش ساز ویتامین A، فولات واملاحی مثل پتاسیم ومنیزیم هستند همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی فیبر غذایی هستند.
  هر واحد از این گروه شامل 2 تا 4 قاشق غذاخوری سبزی های پخته، حدود نصف لیوان سبزی خام می باشد.
  از این گروه باید حداقل 3 واحد در برنامه های غذایی روزانه کودک وجود داشته باشد.

 

 • گروه شیر و فرآورده های آن:
  اجزای این گروه شامل شیر، ماست، پنیر، کشک ، دوغ وبستنی ساده است.
  هر واحد از این گروه شامل نصف تا یک چهارم لیوان شیر یا ماست ویا 15 تا 20 گرم پنیرمی باشد.
  مواد غذایی این گروه حاوی انرژی پروتئین حیوانی وچربی بوده واز منابع غنی کلسیم وفسفر هستند .مصرف کافی آن ها برای تامین سلامت رشد استخوانها ودندانهای کودک ضروری است .همچنین دارای ویتامین های “گروه ب “و ویتامین آ هستند .
  کودکان روزانه به 4 تا 5 واحد از اجرای این گروه نیار دارند.

 

 • گروه گوشت و جانشین های آن:
  این گروه شامل انواع گوشت قرمز، گوشت پرندگان، ماهی ومیگو، انواع حبوبات (عدس، لوبیا و… ) انواع مغزها (پسته، بادام، گردو و…) وتخم مرغ است.
  هر واحد از این گروه برای کودکان شامل 30 تا 60 گرم از انواع گوشت ها،4 تا 5 قاشق غذاخوری حبوبات پخته و یا 1 عدد تخم مرغ پخته می باشد.
  مواد غذایی این گروه به ویژه انواع گوشت وتخم مرغ ازمنابع غنی پروتئین حیوانی بوده که برای رشد و ترمیم بافت های بدن کودک ضروری هستند علاوه برآن گوشت ها منبع خوب آهن و روی هستند که در خون سازی و رشد نقش مهمی را ایفا می کنند. مواد غذایی این گروه از منابع ویتامین A وویتامین گروه B نیز هستند.
  مصرف2 واحد از این گروه در برنامه ی غذایی روزانه کودک ضروری است.

 

 • گروه متفرقه
  این گروه درراس هرم غذایی قرارداردوشامل چربی ها و روغن ها ،کره ،ماگارین، خامه ،سس های چرب وانواع شیرینی ها مثل شیرینی ها،نبات، قند وشکر، عسل، انواع دسرهای شیرین، نوشابه های گازدار … هستند مواد غذایی این گروه دارای انرژی زیاد و عاری از مواد مغذی است. مصرف این مواد غذایی ،اشتهای کودک را برای صرف غذاهای اصلی وسایرمواد غذایی مغذی از بین برده به علاوه می تواند باعث چاقی وپوسیدگی دندان (در مورد شیرینی ) در آن ها شود .
  توصیه می شودکه تا حد امکان از این خوراکی ها کمتر استفاده شود ودر صورت استفاده ، مصرف آن به مقدارکم وبعد ازصرف غذای اصلی باشد تا به اشتهای کودک لطمه نزند برای این مواد غذایی واحد خاصی توصیه نمی شود .

 

دسته بندی ها: مطالب مفید

دیدگاهی وجود ندارد، اولین نفری باشید که دیدگاه ثبت می کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: دیدگاه های منعکس شده در سایت نظر کاربران است و لزوما مورد تایید سایت نیست.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

*
*