مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز کودکان

پزانه : 6 مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز کودکان 

1 – ید از املاحی است که درتکامل سیستم عصبی در دوران جنینی ونیز درسلامت اعصاب در دوران کودکی تاثیر مهمی دارد.نمک ید دار،ماهی وآبزیان ازمنابع غنی ید محسوب می شوند.

2 – کمبود ید موجب کند ذهنی، کاهش آموزش پذیری وضعف توانایی جسمی کودکان می شود. این مشکل با مصرف نمک یددار دررژیم غذایی تاحدودی برطرف می شود.

3 – کودکان به علت رشد سریع نیاز به آهن دارند.و توانایی یادگیری درکودکان مبتلا به کمبود آهن کاهش می یابد.مصرف مقداری گوشت قرمز بدون چربی راحت ترین راه رساندن مقدار بیش ترآهن به یک کودک است متاسفانه تعدادی ازبچه ها تمایلی به خوردن تکه های گوشت ندارند که در این موارد بهتر است گوشت چرخ کرده جایگزین شود.

4 – کلسیم برای تشکیل مواد معدنی استخوان و رشد بافت استخوانی در کودکان لازم است باید به مقدارکافی شیر،ماست، پنیر و …. دربرنامه ی غذایی وجود داشته باشد.البته بهتر است پنیر راشب مصرف کرده یا صبح ها به همراه گردو و بادام استفاده کنید ودر صورت عدم تمایل کودک به مصرف شیراضافه کردن کمی عسل یا پودر کاکائو(در حد یک قاشق مرباخوری) به شیر نیز ممکن است کودک را به خوردن شیر علاقمند کند .همچنین می توان شیر را بصورت غذاهایی مثل فرنی و شیر برنج به کودکان داد .

5 –  ویتامین D برای جذب کلسیم ورسوب آن در استخوانها مورد نیاز است . این ماده از تاثیر آفتاب بربافتهای زیر پوستی به دست می آید.

6 – کمبود روی سبب اختلال در رشد، کم اشتهایی وکاهش حس چشایی می شود. بهترین منبع روی گوشت وغذاهای دریایی هستند.

دسته بندی ها: مطالب مفید

یک دیدگاه

  1. AustAlike می گوید فروردین 25, 1398 پاسخ

    Levitra Cost Walgreens cialis 40 mg Propecia Panic Attack Levitra Due Volte Al Giorno

    No votes yet.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: دیدگاه های منعکس شده در سایت نظر کاربران است و لزوما مورد تایید سایت نیست.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

*
*